Sposoby ładowania beli w rozdrabniaczach. Przegląd rozwiązań

Rozdrabniacz do bel jest absolutnie niezbędną maszyną w gospodarstwach zajmujących się produkcją zwierzęcą oraz warzywną. Na rynku dostępnych jest jednak wiele ich rodzajów różniących się również tym, jakie są sposoby ładowania beli oraz jak funkcjonalne są tego typu rozwiązania. Jakie są główne cechy urządzeń oraz jak wygląda proces ładowania do nich beli?

Czym są rozdrabniacze bel?

Rozdrabniacze to maszyny rolnicze, które służą – zgodnie z nazwą – do rozdrabniania słomy oraz siana, ale również do ich zadawania. Na rynku dostępne są różne modele tego typu urządzeń, od tych przeznaczonych do rozdrabniania bel w kształcie cylindrycznym, jak i tych prostopadłościennych. Ciekawym rozwiązaniem jest w tym zakresie rozdrabniacz do balotów, który jest na tyle uniwersalny, że sprawdza się też jako urządzenie do cięcia kostek.

Jak ładuje się bele do rozdrabniaczy?

Jedną z najczęściej stosowanych metod do podawania beli jest wykorzystanie specjalnego rusztu. Dzięki zamontowaniu go ponad bębnem nożowym, gwarantuje on równomierne podawanie materiału. Korzyść jest w tym przypadku oczywista, bowiem urządzenie zabezpieczone jest przed zapchaniem się, co poprawia trwałość i zwiększa jego niezawodność.

Niezawodność to w tym przypadku kluczowa cecha, dzięki której urządzenie przez długi okres czasu gwarantuje sprawność działania.

Elektryczne linie do rozdrabniania słomy

Kolejnym rozwiązaniem są elektryczne linie do rozdrabiania wyposażone w silnik, który zasysa bele o różnych wymiarach. Sam silnik może mieć moc od 30 do 45 kW, w zależności od potrzeb gospodarstwa. Warto przy tym wybrać wariant z nieco większym zapasem mocy, aby ładowanie beli i rozdrabnianie przebiegało sprawniej.

Rozdrabniacze montowane do ciągników

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem są rozdrabniacze słomy do ciągników. Są one bardzo funkcjonalne i dodatkowo można zdecydować się na warianty o różnych pojemnościach. Nie posiadają one też własnego podwozia, dzięki czemu są zdecydowanie tańsze. Mogą być wyposażone w samozaładowczą tylną klapę, a także koła podpierające, które zapewniają większą wygodę pracy.

Jak widać na rynku dostępne są różne warianty rozdrabniaczy do bel oraz systemów ich ładowania. Jeśli są Państwo zainteresowani zakupem sprawdzonych i niezawodnych rozwiązań w tym zakresie, serdecznie zachęcamy do kontaktu.

Wróć do bloga