Ścielenie peletem krok po kroku

Zastąpienie pelletem klasycznej ściółki składającej się z siana i słomy ma zarówno znaczenie ekonomiczne, jak i zdrowotne. Pozwala na możliwość dłuższego użytkowania ściółki przez ptactwo, ponieważ charakteryzuje się mniejszą nasiąkliwością. Dzięki temu jest zdrowa, ponieważ nie sprzyja nadmiernemu wytwarzaniu pleśni, grzybów oraz innych czynników chorobotwórczych, które negatywnie wpływają na zdrowie całej hodowli.

Charakterystyka ściółki dla zwierząt hodowlanych

Podstawowymi materiałami do wyścielania pomieszczeń, w których znajdują się zwierzęta hodowlane, są słoma, piasek oraz trociny. Pellet przeznaczony do wyściełania kurnika może być wykonany z tych materiałów, które po rozdrobnieniu zwiększają swoje właściwości chłonne. Pellet charakteryzuje się również tym, że wykazuje mniejszą zawartość szkodliwych dla zwierząt pyłów. W zimie nie tylko chroni zwierzęta przed wilgocią, ale dodatkowo stanowi dodatkową warstwę termoizolacyjną. 

Wykorzystanie pelletu drzewnego w rolnictwie

Równolegle stosowany do wyściełania kurników jest tzw. pellet drzewny, czyli materiał kojarzony przede wszystkim z branżą energetyczną oraz ogrzewaniem pomieszczeń za pomocą biomasy. Posiada on wszystkie cechy, które są wymagane od ściółki, czyli charakteryzują się wilgotnością nieprzekraczającą 12%, neutralizuje zapach odchodów i dobrze je pochłania i jest niezwykle ekologiczny. Po wykorzystaniu może być w całości przeznaczony do wytworzenia naturalnego nawozu do roślin.

Urządzenia do ścielenia kurników

Do ścielenia pelletem kurnika wykorzystywane są urządzenia odpowiedzialne do rozdrobnienia słomy na mniejsze fragmenty, które zwiększą jej właściwości wchłaniania wilgoci. Pierwsze z nich to sieczkarnie do słomy, które umożliwiają regulację wielkości odcinków słomy oraz ich zagęszczenie. Kolejną maszyną są ścielarki, które znacząco przyspieszają proces wymiany ściółki, ponieważ urządzenie ma możliwość wyrzucania jej na dalekie odległości, co pozwala ograniczyć udział człowieka w tym procesie.

Wróć do bloga