Jak przygotować sieczkę na potrzeby żywienia bydła w modelu TMR?

Odpowiednie żywienie bydła ma bardzo duże znaczenie. Wpływa nie tylko na samopoczucie zwierzęcia, ale także na jakość produktów odzwierzęcych. Jedną z bardziej efektywnych metod żywienia jest model TRM. Wymaga on odpowiedniego przygotowania sieczki oraz innych składników, które wpływają na jakość pożywienia. Każdy hodowca powinien wiedzieć, co warto podawać swojemu zwierzęciu oraz czego unikać, jeżeli chce, by jego bydło cieszyło się dobrym zdrowiem.

Znaczenie paszy TRM w żywieniu bydła

Żywienie TRM ma bardzo duże znaczenie, ponieważ jest gwarancją, że bydło otrzymuje wysokiej jakości, treściwe produkty. Niezwykle ważne jest użycie składników witaminowo-mineralnych, dzięki czemu porcje zawierają nie tylko odpowiednią ilość składników odżywczych, ale także mają dobrze przygotowaną strukturę. By TMR miała jak najlepsze parametry, wymagane jest użycie kiszonki cechującej się podwyższoną wartością suchej masy. Najlepsza kiszonka jest przygotowana z roślin rozdrobnionych, ponieważ nie ma wówczas potrzeby cięcia całości. Dobrze dobrany TMR poprawia zdrowie i pozytywnie wpływa na przemiany metaboliczne.

Jest to więc bardzo efektywny sposób żywienia. Ważne jest jednak, by dobrze zająć się przygotowaniem wszystkich składników, dzięki czemu mieszkanka będzie dopasowana w najlepszy możliwy sposób.

Przygotowanie sieczki dla bydła

Sieczka ze słomy stanowi jeden z ważniejszych elementów żywienia w modelu TRM. Jednak musi ona zostać najpierw dokładnie przygotowana, zanim trafi do innych składników składających się na żywienie TRM. Sieczkę, a przede wszystkim słomę trzeba rozdrobnić na niewielkie, kilkucentymetrowe odcinki, które z łatwością można wmieszać co całości pożywienia. Szacuje się, że największe elementy powinny mieć nie więcej niż od 2 do 3 centymetrów długości, co znacznie wpływa na metabolizm krowy. Im mniej musi ona przeżuwać, tym lepiej, dzięki czemu możemy uniknąć wzdęć, kwasicy czy też przemieszczenia trawieńca. Odpowiednie przygotowanie sieczki ze słomy zbożowej gwarantuje, że TMR będzie dobrze wymieszany oraz pobierany przez zwierzęta w całej mieszance paszowej.

Wróć do bloga