Jak ograniczyć marnotrawstwo siana w procesie rozdrabniania?

Siano znajduje praktycznie nieograniczone zastosowanie w rolnictwie. Może stanowić doskonałą paszę dla zwierząt gospodarskich, jest naturalną ściółką dla zwierząt hodowlanych, ale stanowi też naturalne tworzywo ogrodnicze. Stosowanie przestarzałych metod rozdrabniania siana może powodować jego marnotrawienie. Dlatego podpowiadamy, jak skorzystać z dostępnych rozwiązań technologicznych, aby wykorzystać siano praktycznie w całości.

Technologia w gospodarstwie

Dostępność maszyn i rozwiązań technologicznych dla rolnictwa sprawia, że praca w gospodarstwie przebiega w sposób sprawny. Ciągniki, kombajny czy kosiarki już na stałe wpisały się w krajobraz polskich gospodarstw. Warto jednak również zwrócić uwagę na maszyny, które pozwolą przyspieszyć drobne prace w gospodarstwie. Jedną z nich są rozdrabniacze słomy Teagle, które pozwalają na uzyskanie optymalnego efektu ściółkowania w przestrzeni gospodarstwa, ale też umożliwi lepsze wykorzystanie siana czy słowy na plantacji. W wielu gospodarstwach bardzo popularne jest rozrzucanie siana czy słomy przy pomocy wideł. Niestety z jednej strony ręczne wykonywanie tego typu pracy może być męczące, a z drugiej część siana podczas przerzucania jest marnowana. Dlatego, dla zwiększenia wydajności pracy zaleca się stosowanie wyspecjalizowanych maszyn, które pozwolą na wykonanie pracy szybko o precyzyjnie.

Pozytywne cechy rozdrabniaczy

Wiemy już, że rozdrabniacz to urządzenie wielofunkcyjne. Jednak to nie wszystkie jego zalety. Rozdrabniacz został przygotowany z myślą o intensywnej, bezawaryjnej eksploatacji. Jest funkcjonalny, ale przede wszystkim solidny i łatwy w obsłudze. Na rynku dostępne jest kilka modeli rozdrabniaczy, które różnią się od siebie wielkością komory załadunkowej i sposobem cięcia słomy. Zastosowanie rozmaitych noży sprawia, że maszyna może rozdrabniać baloty na różne frakcje. Dzięki temu uzyskujemy krótką sieczkę do rozrzucania w budynkach gospodarskich jako pasza dla zwierząt hodowlanych lub materiał praktycznie nie pocięty na mniejsze kawałki. Dzięki rozdrabniaczom pocięta słoma jest uporządkowana i każde zebrane źdźbło jest wykorzystane, co pozwala na maksymalne wykorzystanie zebranego podczas prac materiału i zapewnienie dostępu do pożywienia dla zwierząt aż do kolejnego zbioru.

Wróć do bloga